TRŽNÍ ODHAD NEMOVITOSTI

Zvažujete prodej nemovitosti? Nebo řešíte dědictví?

Získejte ZDARMA přehled o hodnotě Vaší nemovitosti

Odhad ceny nemovitosti je zásadním krokem pro úspěch při prodeji. Podhodnocení znamená jistou ztrátu, ale častou chybou bývá i nadhodnocení. Nezkušení prodávající totiž chtějí nabídnout nemovitost za vyšší než tržní cenu s tím, že to zkrátka "zkusí". V praxi pak dochází k tomu, že musí nemovitost opakovaně zlevňovat, což potenciální zájemce odrazuje a působí to podezřele. Jak tedy celý proces stanovení ceny úspěšně zvládnout? 

Odhadem ceny nemovitosti se rozumí její tržní cena. Jedná se tedy o cenu, za kterou lze nemovitost aktuálně prodat nebo naopak koupit. Tržní hodnota nemovitosti je vždy časově omezená, protože se odvíjí od dynamické situace na trhu. Relevantního odhadu nedocílíte jednoduchou matematikou - pokud jste koupili byt za dva miliony a další milion jste investovali do jeho renovace, je mylné se domnívat, že odhad ceny v tomto případě bude nejméně tři miliony korun.

Jaká jsou kritéria pro odhad ceny nemovitosti?

Cena nemovitosti se odvíjí především od lokality, stáří a stavu nemovitosti, druhu budovy, dispozice a výhledu. Například vyšší hodnotu bude mít nemovitost, která nabízí dobrou dopravní dostupnost do centra města, je situována poblíž parku, má nově zrekonstruované podlahy a kvalitní okna. Do hry vstupují i další faktory, jako je přítomnost sklepa či garáže a občanská vybavenost (blízkost obchodů, školy, lékaře).

Odhad tržní ceny vychází z výše popsaných kritérií, rovněž se pracuje s informacemi z katastru nemovitostí a cenovými mapami, které obsahují prodejní ceny v dané lokalitě. Zásadní jsou také zkušenosti a znalosti z prostředí realitního trhu.

Jak si sami určit cenu, kterou neproděláte?

Prozkoumejte nabídku podobných nemovitostí, které se prodávají v dané lokalitě. Hledejte na portálech s inzercí realit a zohledněte také nabídky přímo na stránkách realitních kanceláří. Spočítat si můžete také průměrnou cenu za metr čtvereční, kterou aplikujete na celou plochu nemovitosti. Těmito kroky získáte alespoň hrubý odhad ceny nemovitosti.

Pro kvalitní a směrodatný odhad nemovitosti se nebojte spojit s realitním odborníkem, který nejlépe ví, jak analyzovat trh. Stejně tak mějte na paměti, že existují i atypické nemovitosti, u kterých může být laický odhad tržní ceny velice nepřesný. Proto doporučuji využít konzultaci s odborníkem a požádat o upřesnění tržní ceny. Správné určení tržní ceny podpoří rychlejší prodej nemovitosti a upoutá více pozornosti ze strany zájemců. V případě nákupu zase poskytne jistotu, že se vám nákup nemovitosti skutečně vyplatí.

Jak to funguje, když mě požádáte o pomoc?
​1) Sejdeme se v dané nemovitosti, abych zhodnotila její reálný stav nebo vyplníte formulář níže, kde mi sdělíte základní informace o nemovitosti
2) Na základě těchto informací provedu analýzu porovnáním cen podobných nemovitostí prodaných v okolí a aktuální situaci na trhu
3) Do 48 hodin se Vám ozvu s vypracovaným odhadem, který společně projdeme a vše si vysvětlíme
4) V případě, že se rozhodnete nemovitost prodat Vám se vším ochotně pomohu a celým procesem Vás provedu. K ničemu se ale nezavazujete.

Ptáte se proč musíte vyplňovat svoje údaje, telefon a email? Kontakt na Vás potřebuji pro případ, že mi k nemovitosti budou chybět zásadní informace pro vypracování odhadu a budu Vás muset kontaktovat a požádat o jejich doplnění. Nejrychlejší způsob je samozřejmě po telefonu. Nebojte se, Vaše údaje nebudou nadále použity pro jiný účel. 

...