Byty nezlevní ani letos. Možná jen v méně atraktivních lokalitách

02.04.2021

Vypadá to, že český realitní trh se dočista zbláznil. V době, která je turbulentní a člověk by očekával spíše rozvážné nákupy, se děje pravý opak. Poptávka po rezidenčních nemovitostech se výrazně zvýšila. Obzvlášť ty v atraktivních lokalitách tak překonávají stále nová historická cenová maxima.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Černé scénáře, které loni trhu s realitami mnozí předpovídali, se nenaplnily. Zájem o nemovitosti neklesl. Naopak se zdálo, že snad Češi chtějí uložit všechny své úspory právě do nich. Poptávka šla tedy silně nahoru. "Na straně nabídky však 'schází' možná až desetitisíce bytů a domů, které by za ideální situace byly v posledních letech postaveny," konstatuje Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz. Z toho vychází jediné - růst cen.

Podle HB Index, který pravidelně vydává Hypoteční banka, tak v posledním čtvrtletí loňského roku zdražovaly všechny segmenty. Největší nárůst zaznamenaly pozemky, které společně s byty meziročně zdražily o 13 procent. Růst cen bytů byl v mírnějším tempu. "Ceny ale rostly ve všech krajích, nejvíce pak v Jihočeském a Jihomoravském," říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Jak šly loni ceny nahoru

Nejvyšší ale i tak zůstávají v Praze. Například byty v dobrém stavu prodávané prostřednictvím Century 21 dosáhly v metropoli (mimo centrum) průměrné ceny přes 94 tisíc korun za metr čtvereční. To podle statistik této realitní kanceláře představuje meziroční nárůst o 13 procent. "V Brně, Liberci a Českých Budějovicích zdražily o 15 až 17 procent. Rekordmanem je Ostrava s 23procentním nárůstem," uvedl Tomáš Jelínek, provozní ředitel Century 21 Czech Republic. Upřesňuje, že v jejich srovnání nejsou zahrnuté developerské projekty.

Také podle údajů společnosti Bidli holding se meziročně ceny rezidenčních nemovitostí v průměru zvýšily o 10 až 15 procent napříč celou republikou. "Co se týče srovnání mezi jednotlivými regiony na příkladu bytu s dispozicí 3+1 o velikosti 70 až 75 metrů čtverečních, v Mostě se v loňském roce prodal takový byt za 800 tisíc korun, v Ostravě za 1,5 milionu korun, v Plzni se cena po rekonstrukci vyšplhala na 3,8 milionu korun a v pražských Modřanech jednotka v původním stavu stála pět a půl milionu korun," popisuje Ondřej Mašín, výkonný ředitel Bidli reality.

Nejvíce zdražily třípokojové byty

Právě o byty 3+1 a 3+kk byl loni největší zájem. Například podle statistik Bidli holding činily zhruba 37 procent realizovaných obchodů. Zvýšený zájem o větší rodinné byty zaznamenali také developeři. I růst cen tak byl u třípokojových bytů opět nejvyšší, jak potvrzuje i HB Index.

Už loni se objevil také další trend, citelně zesílil zájem o bydlení v rodinných domech v prstencích okolo velkých měst. Důvod je jasný. Pandemie připoutala lidi k jejich domovům a zahrada nebo předzahrádka se dokázaly postarat o podstatně vyšší kvalitu bydlení. Zejména pro rodiny s dětmi.

Zřejmě nejvíce byl tento vývoj patrný v okolí hlavního města. "Mimo Prahu táhnou nižší ceny, lepší doprava a občanská vybavenost. Například Beroun nebo Čelákovice byly dříve pro lidi daleko, teď tyto lokality znamenají příjemné bydlení poblíž metropole," říká Peter Višňovský, ředitel realitní společnost Lexxus.

Průměrnou cenu u rodinných domů ale nelze říct. Podle realitních odborníků jde totiž o složitější disciplínu. "Nemůžeme srovnávat jednotlivé regiony, záleží vždy na stavu domu, jeho velikosti, pozemku, obci. Parametrů je v tomto případě mnohem více než u bytů," vysvětluje Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.

Nižší ceny? Až později a jen někde

Podobně se trh s realitami chová i letos. Vše tak nasvědčuje tomu, že tolik očekávaný pokles cen konat nebude. Naopak, dále porostou, minimálně v prvním pololetí. Podle expertů skupiny ČSOB však u rezidenčních nemovitostí můžeme očekávat zpomalení cenového růstu.

Ve druhé polovině roku bude záležet na dalším ekonomickém vývoji. "Aktuálně je česká ekonomika jako pacient na infuzi - drží ji při životě vládní programy podpory, ale ty skončí a nezaměstnanost se určitě zvedne," říká Vladimír Zuzák z Maxima Reality. V určitých částech společnosti tedy bude těžké dosáhnout na vlastní bydlení, a to se promítne do poklesu poptávky v některých segmentech a regionech. Cenový vývoj se tak bude pravděpodobně lišit v různých lokalitách a regionech.

Očekává se, že dobré lokality, zajímavé nemovitosti a novostavby porostou i nadále. "V horších lokalitách nebo u horších typů nemovitostí, jakou jsou třeba panelové byty před revitalizací, může začít docházet k mírnému poklesu cen, protože při klesající poptávce si kupující budou moct více vybírat," doplňuje Zachystal.

Autor: Dana Jakešová pro iDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/reality-nemovitost-byt-dum-realitni-kancelar-cena.A210211_120642_viteze_daja?